Βασικές και προηγμένες τεχνικές ανάλυσης βιομορίων
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ Α.-Μ. Ψαρρά
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ Α.-Μ. Ψαρρά, Π. Γιαννούλη, Δ. Λεωνίδας, Κ. Λιαδάκη, Ν. Μπαλατσός, Β. Σκαμνάκη, Δ. Στάγκος, Τσίκου Δ.
Η πρόοδος στις θετικές επιστήμες και κυρίως στη Βιοχημεία-Βιοτεχνολογία τα τελευταία 30 χρόνια κατέστη δυνατή κυρίως λόγω της βελτιστοποίησης και ευρείας εφαρμογής βασικών τεχνικών, αλλά και της ανάπτυξης και καθιέρωσης νέων. Το μάθημα «Βασικές και προηγμένες τεχνικές ανάλυσης βιομορίων» περιλαμβάνει  την θεωρητική κατάρτιση των σπουδαστών σε αρχές και εφαρμογές βασικών και προηγμένων τεχνικών, που εφαρμόζονται κατά τη δομική και λειτουργική ανάλυση βιομορίων, στη βιοχημεία, βιοτεχνολογία, κυτταρική και μοριακή βιολογία.
Ο απώτερος στόχος του μαθήματος είναι η αξιοποίηση της προσφερόμενης γνώσης  στην κατανόηση εφαρμοσμένων ολοκληρωμένων πειραματικών πρωτοκόλλων, καθώς και στην ανάπτυξη επιστημονικής σκέψης και εμπειρίας για τον σχεδιασμό νέων πειραματικών πρωτοκόλλων, ως εν δυνάμει απάντηση σε συγκεκριμένα βιολογικά ερωτήματα.
Με την ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτητές αναμένεται να: Είναι σε θέση να γνωρίζουν και να κατανοούν τις αρχές και εφαρμογές βασικών και προηγμένων τεχνικών ανάλυσης βιομορίων.
Να χρησιμοποιούν τις γνώσεις τους στην κατανόηση συνδυαστικής εφαρμογής τεχνικών σε δημοσιευμένα ερευνητικά πρωτόκολλα διεθνούς βιβλιογραφίας
Να επεκτείνουν τις γνώσεις τους στην κατασκευή νέων πειραματικών πρωτοκόλλων
Να διατυπώνουν κρίσεις σχετικά με τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα εφαρμογής τεχνικών και πειραματικών πρωτοκόλλων
Να προβληματίζονται  σχετικά με τη χρήση των πειραματόζωων στην έρευνα Να είναι σε θέση να κοινοποιούν με σαφήνεια τα συμπεράσματα τους τόσο μέσω της συμμετοχής τους κατά την παρουσίαση διαλέξεων, όσο και κατά την παρουσίαση εργασιών που τους ανατίθενται. Να αποκτούν τις απαραίτητες δεξιότητες, ώστε νασυνεχίζουν τις σπουδές τους με αυτόνομο και αυτοδύναμο τρόπο.

Η ενότητα περιλαμβάνει:

Η επίδοση στο μάθημα αξιολογείται με βάση την ατομική εργασία (30%) και την γραπτή εξέταση στο θεωρητικό κομμάτι του μαθήματος κατά την εξεταστική περίοδο (70%).

Η γραπτή εξέταση περιλαμβάνει:

Για τους φοιτητές με μαθησιακές δυσκολίες υπάρχει πρόβλεψη για μεικτό τρόπο εξέτασης σε όλα τα σκέλη του μαθήματος.

Το σύνολο των σωστών απαντήσεων αντιστοιχούν σε 100 μονάδες, οι οποίες ανάγονται σε βαθμό 10.  Με βάση αυτή την αναγωγή υπολογίζεται ο βαθμός κάθε φοιτητή στη θεωρητική εξέταση του μαθήματος. Ο βαθμός αυτός αντιστοιχεί στο 70% του συνολικού βαθμού του μαθήματος.

ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΗ-ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΠροτεινόμενηΒιβλιογραφία :

Συναφή επιστημονικά περιοδικά:
·        Analytical Biochemistry
·        Analytical And Bioanalytical Chemistry
·        Biology Methods & Protocols
·        Biochemistry Journal
·        BBA-Biochimica et Biophysica Acta
·        Journal of Biological Chemistry
·        Archives of Biochemistry and Biophysics
·        International journal of biochemistry and cell biology
·        Cell