Εφαρμογές της μοριακής βιολογίας στην τοξικολογία, την ιατροδικαστική και την αρχαιολογία
ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ Δ. Στάγκος
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ Δ. Στάγκος, Γ.Αμούτζιας, Ν.Πουλακάκης, Ι.Παπαθανασίου

Ο στόχος του μαθήματος είναι διττός. Το πρώτο μέρος του μαθήματος στοχεύει στο να εξοικειώσει τους φοιτητές με βασικές έννοιες της Τοξικολογίας όπως το μεταβολισμό ξενοβιοτικών ενώσεων αλλά και με εφαρμογές της μοριακής βιολογίας στην Τοξικολογία, όπως η χρήση κυτταρομετρίας ροής και ‘ομικών’ μεθόδων για τον προσδιορισμό τοξικότητας ουσιών και δοκιμασίες σε προκαρυωτικά και ευκαρυωτικά κύτταρα για την ανίχνευση τοξικών ουσιών με μεταλλαξιγόνο δράση. Επίσης, οι φοιτητές θα εκπαιδευτούν στην αναζήτηση πληροφοριών για την τοξική δράση ουσιών και τους μηχανισμούς δράσης τους σε βάσεις δεδομένων του διαδικτύου. Στο δεύτερο μέρος του μαθήματος παρουσιάζονται μέθοδοι μοριακής βιολογίας που χρησιμοποιούνται στην ιατροδικαστική γενετική αλλά και την αρχαιογενετική.

Με την ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτητές αναμένεται να:

Οι φοιτητές βαθμολογούνται με βάση τις επιδόσεις τους σε τρίωρη γραπτή εξέταση που γίνεται στο τέλος του εξαμήνου.
Γλώσσα Αξιολόγησης: (Ελληνικά)
Μέθοδοι αξιολόγησης: Ερωτήσεις Σύντομης Απάντησης, Ερωτήσεις Ανάπτυξης Δοκιμίων

ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΗ-ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ
Προτεινόμενη Βιβλιογραφία :
ΒΑΣΙΚΗ ΤΟΞΙΚΟΛΟΓΙΑ (CASARETT&DOULL, Εκδόσεις Παρισιάνος)
Casarett& Doull’s Toxicology: The Basic Science of Poisons (Editor: Curtis D. Klaassen)
DNA Typing Protocols: Molecular Biology and Forensic Analysis by Bruce Budowle (Editor), Jenifer Smith,
Tamyra Moretti, Joseph DiZinno

Forensic Biology by Richard Li, Ed. Routledge, Taylor & Francis Group