Εφαργογές Γονιδιωματικής

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ Αντ. Γιακουντής
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ Αντ. Γιακουντής, Δ. Καρπούζας, Κ. Ματθιόπουλος,  Κ. Παπαδοπούλου,  Θ. Σαραφίδου, Θ. Γιαννούλης
Η επιστήμη της Γονιδιωματικής αφορά έναν εξειδικευμένο κλάδο της Μοριακής Βιολογίας που μελετά με ολιστικό τρόπο την δομή, οργάνωση και λειτουργία του Γονιδιώματος. Η εισαγωγή του όρου «γονιδιωματική» κατά τη δεκαετία του 1980 συνέπεσε με την ανάπτυξη τεχνικών αλληλούχησης μεγάλης κλίμακας. Διανύοντας την μεταγονιδιωματική εποχή,  το μάθημα αποσκοπεί στην εκπαίδευση των φοιτητών στις πλέον σύγχρονες εφαρμογές της Γονιδιωματικής σε ένα ευρύ φάσμα οργανισμών με διαγνωστικό ενδιαφέρον. Ο απώτερος στόχος είναι η δημιουργία ανταγωνιστικών βιοεπιστημόνων με εξειδικευμένες γνώσεις αναφορικά με την δομή, οργάνωση και λειτουργία του γονιδιώματος κατά μήκος της εξελικτικής κλίμακας και αλλά κατάρτιση σε σύγχρονες εφαρμογές με διαγνωστικό ενδιαφέρον σε υγεία και αγροδιατροφή.

Με την ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτητές αναμένεται:

Η ενότητα περιλαμβάνει
Η επίδοση στο μάθημα αξιολογείται με βάση την ατομική εργασία (30%) και την γραπτή εξέταση στο θεωρητικό κομμάτι του μαθήματος κατά την εξεταστική περίοδο (70%).

Η γραπτή εξέταση περιλαμβάνει:

Για τους φοιτητές με μαθησιακές δυσκολίες υπάρχει πρόβλεψη για μεικτό τρόπο εξέτασης σε όλα τα σκέλη του μαθήματος.   Το σύνολο των σωστών απαντήσεων αντιστοιχούν σε 100 μονάδες, οι οποίες ανάγονται σε βαθμό 10.  Με βάση αυτή την αναγωγή υπολογίζεται ο βαθμός κάθε φοιτητή στη θεωρητική εξέταση του μαθήματος. Ο βαθμός αυτός αντιστοιχεί στο 70% του συνολικού βαθμού του μαθήματος.

ΣΥΝΙΣΤΩΜΕΝΗ-ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΠροτεινόμενηΒιβλιογραφία :