Επικοινωνία της Επιστήμης
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ Κ. Παπαδοπούλου
ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ Κ. Παπαδοπούλου, Γιακουντής Αντ. , Ζερβάκη Δήμ.

Το μάθημα της Επικοινωνίας της Επιστήμης έχει ως στόχο να αναδείξει τη σημασία  και την ανάγκη της προβολής των επιστημών στον δημόσιο χώρο, την εφαρμογή  τόσο της θεωρίας όσο και της πρακτικής της επικοινωνίας για την ορθή ενημέρωση του ευρύτερου κοινού με ελκυστικό τρόπο, την υποστήριξη των φορέων χάραξης πολιτικής, την εμψύχωση του νέου ερευνητικού δυναμικού και την υποκίνηση συγκεκριμένων ομάδων για ενεργή συμμετοχή σε επιστημονικά ζητήματα. Αποτελεί ένα εισαγωγικό μάθημα στη μεθοδολογία και στα εργαλεία που απαιτούνται για τη συμμετοχή και την εφαρμογή σε θέματα της δημόσιας κατανόησης της επιστήμης και της τεχνολογίας.  Διδάσκονται εξειδικευμένες γνώσεις γύρω από τη φύση του επιστημονικού έργου και της ένταξης αυτού σε συγκεκριμένα θεσμικά και κοινωνικοπολιτικά πλαίσια και καλλιεργούνται δεξιότητες επεξεργασίας προβλημάτων και ανάδειξης των επιστημονικών και τεχνικών θεμάτων σε διάφορες κατηγορίες του δημόσιου βίου μέσω του προφορικού ή γραπτού λόγου.  Επίσης, δίνονται οι βασικές τεχνικές σύνταξης γραπτών επιστημονικών κειμένων που απευθύνονται σε διαφορετικές ομάδες στόχευσης.
Με την ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές έχουν αποκτήσει  την ικανότητα

Οι διαλέξεις του μαθήματος περιλαμβάνουν:

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΦΟΙΤΗΤΩΝ
Η αξιολόγηση του μαθήματος γίνεται με